Categories
oprogramowanie

Jak LITE może być przydatne?

Jeśli szukasz demonów Unix, Linux lub Linux do swoich potrzeb programistycznych, to LITE jest prawdopodobnie najlepszą opcją dla Ciebie. LITE to maszyna wirtualna typu open source i narzędzie do tworzenia dysków CD-ROM dla systemów Microsoft Windows, Linux i Mac OS X. Jest dostępne zarówno w postaci binarnej (exe) jak i kodu źródłowego, i zawiera setki tysięcy plików do pracy. W poniższych akapitach dowiesz się, jak zainstalować i uruchomić LITE na swoim komputerze.

Istnieją dwa sposoby uruchomienia LITE, metody wiersza poleceń opisanej poniżej lub za pomocą graficznego interfejsu użytkownika, znanego również jako GUI. Obie metody działają całkiem dobrze w przypadku prostych demonów i programów, które nie wymagają zaawansowanej funkcjonalności, takich jak aplikacje z graficznym interfejsem użytkownika. Aby rozpocząć, otwórz wiersz polecenia i wpisz „lite” w polu tekstowym konsoli. Zostaniesz poproszony o podanie ścieżki do miejsca, w którym chcesz umieścić demona (będzie się różnić od tego, skąd pochodzi). Następnie wybierz dysk i kontener, na którym chcesz umieścić maszynę wirtualną LITE.

Inną różnicą między wierszem poleceń a wirtualnymi dyskami GUI jest to, że gdy używasz wiersza poleceń, STD jest przekazywany do Lite i zamontuje tam obraz. Podczas uruchamiania LITE przez GUI, STD nie jest przekazywane do demona narzędzi lite, więc zamontuje obraz w wierszu poleceń. Obie metody pozwalają użytkownikowi na tworzenie i montowanie wielu wirtualnych dysków.

Ponieważ LITE jest tylko skryptem wykonywalnym (EXE), nie wymaga instalacji żadnych sterowników na komputerze. Wszystko, czego wymaga, to dostęp do dysku twardego komputera, a następnie skierowanie go do odpowiednich plików obrazów dysku twardego na dysku twardym. Dzięki tej funkcji jest to idealne rozwiązanie dla wielu komputerów typu „zrób to sam”, a także możliwość uruchamiania wielu różnych systemów operacyjnych.

Kolejnym rodzajem usługi obsługiwanej przez LITE jest mapowanie dysków twardych USB. Jest to przydatne, jeśli pracujesz z wieloma urządzeniami USB na komputerze stacjonarnym, ale chcesz mieć możliwość montowania obrazów dla tych urządzeń na hoście LITE. Po prostu skopiuj żądane obrazy na hosta za pomocą jednej z wyżej wymienionych metod, a następnie ponownie uruchom demona narzędzi lite, aby zmapować dyski. Dopóki host obsługuje USB 2.0, zmapowany dysk pojawi się w interfejsie Llite. Aby podłączyć zmapowany dysk, wystarczy podłączyć urządzenie USB do komputera.

Ogólnie rzecz biorąc, deamon Tools Lite jest naprawdę elastyczny i wygodny. Obsługuje najpopularniejsze sposoby dostępu do komputera. Jeśli lubisz eksperymentować z różnymi systemami operacyjnymi lub chcesz mieć możliwość lokalnego korzystania z serwera proxy WAN, a nawet działać jako pulpit w całkowicie odizolowany sposób, to oprogramowanie może działać dla Ciebie. Ponadto obsługuje najnowsze środki bezpieczeństwa dla użytkowników systemu Linux, w tym obsługę stosu Linux LAMP. Możesz także zainstalować najnowszą wersję demonów w swoim systemie i skonfigurować je za pomocą kilku kliknięć myszką!